Nisi Butik Otel, misafirlerinin geri bildirimlerini Haklı Misafir Hattı’na kolaylıkla iletebilmeleri için tüm iletişim kanallarını kullanabilme imkânı sağlıyor. Haklı Misafir Hattı’na iletilen her geri bildirim özel bir referans numarası ile sisteme kaydedilir ve saklanır. Geri bildirimler değerlendirilirken tarafsızlık ve misafir memnuniyeti ilkelerine göre hareket edilir.

 

Gerekli tüm araştırmalar yapılarak kısa sürede ve kalite standartlarına uygun çözüm üretilmesi amaçlanmaktadır. İletilen geri bildirimler ile ilgili olarak misafirlerimize geri dönüş yapılır. Misafirlerimizin ilettiği geri bildirimler hizmetlerimizde memnuniyeti artırıcı önlemler almamız konusunda bize yol göstermektedir.

 

Misafirlerimizin web sitemize memnuniyet/şikâyet/öneri paylaşım amaçlı girmiş oldukları bilgiler diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez. Misafirlerimizin bizimle paylaştığı bilgilere izinsiz ulaşımı, Nisi Butik Otel çalışanları dahil olmak üzere kısıtlanmıştır.

 

Nisi Butik Otel söz konusu bilgileri misafirlerimizin onayı dışında ya da yasal bir yükümlülük altında bulunmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşmayacaktır. Misafirlerimizin kişisel bilgilerinin gizliliğini korumak amacıyla Nisi Butik Otel sistem ve internet altyapısı en güvenilir seviyede tutularak gerekli önlemler alınmıştır.